Zafer Mah. Yeni Sanayi Sitesi 2-A8A Blok No:26 Çorlu / Tekirdağ

Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Telefon

0 282 650 02 65

E-mail

info@sistemsogutma.com
Teknik Servis

SOĞUTMA NEDEN GEREKLİDİR?


Sebze Meyve Hayvansal ve tarımsal ürünler çabuk bozulabilir buyüzden üretiminden hemen sonra Soğuk odalarda muhafaza edilmelidir.Soğutmanın Hava Deposunun önemini ve başlıca soğutma yöntemlerini aşağıdan okuyabilirsiniz.
 
Besinlerin istenilen zamanlarda temin edilememesinin başlıca nedenleri şunlardır;
  • Soğuk hava imkanlarının sınırlı olması
  • Nasıl Muhafaza edileceğinin bilinmemesi
  • Soğuk saklamada çeşitli sorunlar
  • Coğrafi Bölgeler arasında üretim miktarındaki farklılıklar
  • Ürünlerin üretilmediği Coğrafi bölgelere gönderilememesi
Çeşitli muhafaza yöntemleri uygulanarak ürünlerin özelliklerinin korunması, tüketiciye yılın her mevsimi kaliteli gıda maddeleri sunmanın yanında üreticilerin ürünlerinin fiyat dalgalanmalarından etkilenmesini en aza indirgeyerek gelirlerinin düşmesi önlenebilir. Ayrıca dış pazarlara ürün sağlama imkanlarının artırılması sağlanmış olur.
 

SOĞUK HAVA DEPOLARININ ÖZELLİKLERİ


Yaş meyve ve sebzelerin depolanması için kurulacak soğuk hava depolarının en iyi muhafaza koşullarını sağlayacak şekilde projelendirilip kurulması gereklidir. Saklamada en önemli faktör iklimdir.
Yaş sebzeler dondurulduğu zaman hücre zarları çatladığından doğal ortamlara getirildiğinde normal özellikleri kaybolmaktadır.
Bu nedenle yaş meyve ve sebzelerin donma derecelerinin üzerinde muhafaza edilmesi gerekir. Bu sıcaklık dereceleri 1°C ile 15°C arasında ürün niteliğine göre ve depolama süresine göre değişir.
Meyve ve sebzelerin yapısında % 80 den fazla su bulunmaktadır. Ürunlerin su kaybı olmaması için muhafaza edildiği ortamlarda nem oranının bu düzeylerin üzerinde olması gerekir.

Chiller Soğutma Sistemleri

Pano Kliması

Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Soğuk Hava Deposu